Na Boże Narodzenie 2015
Kochani,
Jak zawsze pragnę serdecznie pozdrowić Was wszystkich, zasyłając dużo afrykańskiego ciepła i słońca. Mija kolejny rok w Kamerunie i kolejny Adwent, a dokładnie już 10 lat.
Nadal pracuję w misji w Ngaoundere. Jak zwykle mamy dużo pracy, zwłaszcza że jesteśmy tylko dwie siostry na misji. Z Bożą pomocą jest nam dobrze i tyle, ile możemy, to robimy. U nas spokojnie, choć północ Kamerunu stała się niebezpieczna i dużo ludzi przenosi się bardziej na południe, aby móc normalnie żyć i aby dzieci mogły chodzić do szkoły. Na północy, na terenach przygranicznych z Nigerią, szkoły są zamknięte.
Mija już drugi tydzień Adwentu i w kościele, mimo że nie ma rorat, śpiewamy adwentowe pieśni przygotowując się na przyjście Jezusa. Ostatnim dużym wydarzeniem jest zakończenie obchodów 60-lecia powstania Liceum Katolickiego w naszej diecezji. W 1954 roku było to jedyne liceum katolickie dla całej północy Kamerunu, w którym wykształciło się wiele dzieci z rodzin chrześcijańskich i muzułmańskich. Wielu z nich tworzy dzisiejszą elitę polityczną i religijną Kamerunu. Na uroczystą Mszę Świętą w dzień Matki Bożej Niepokalanej, która jest patronką szkoły, przyjechało wielu gości: biskupi, ministrowie, urzędnicy i wielu zwykłych chrześcijan, którzy byli dawnymi uczniami tego liceum. Jeden z nich napisał książkę o historii szkoły ze świadectwami nauczycieli i uczniów. Wielu pierwszych misjonarzy i świeckich francuskich już nie żyje, ale wspomnienie o nich pozostało na kartach tej książki i w sercach wielu uczniów.
Wszyscy spotkali się na wspólnej dyskusji, wspominając życie szkolne, a następnie zwiedzili obecne liceum i spotkali się z uczniami. Cały tydzień trwają różne spotkania, konkursy czy zajęcia sportowe. My również przygotowaliśmy szkolny konkurs biblijny dla wszystkich chętnych uczniów. Jak co roku zorganizowaliśmy również w parafii spotkanie dla rodziców młodzieży, z którą pracujemy, aby mogli się wspólnie pomodlić oraz poznać ich talenty i zdolności, którymi dzielą się angażując w parafii. Przygotowujemy również z młodzieżą jasełka, przedstawimy je w naszej szkolnej kaplicy. Organizujemy również jak co roku posiłek świąteczny dla dzieci i młodzieży, która angażuje się w prace przy parafii i w grupach młodzieżowych. Każdy przynosi co może i przygotowują proste, ale pyszne rzeczy. Wspólnie kolędujemy i modlimy się za Was. Jest też wiele rodzin, które utraciły ojca albo mamę albo dzieci są zupełnymi sierotami i mieszkają u babci. Staramy się coś dla nich przygotować, a zwłaszcza żywność, ubranie czy zwykle mydło, aby mogli ucieszyć się świątecznym posiłkiem.
Kochani, życzę Wam dobrego i owocnego Adwentu. Dziękują za Waszą pamięć, życzliwość i wszelkie ofiary duchowe i materialne. Dzięki nim możemy tutaj pracować i dzielić się tym, co mamy. W każdym dobrym dziele jest cząstka waszego serca, poświęcenia i ofiary. Ludzie tutejsi nie widzą często naszego zaplecza tj. Was wszystkich. Stąd tym bardziej Wasz skarb jest ukryty w niebie, bo niewidoczny dla ludzi.
Życzę Wam, Kochani, Radosnych Świąt w gronie rodziny i bliskich. Dzielę się z każdym z Was opłatkiem, życząc Bożego Błogosławieństwa na każdy dzień Nowego Roku 2015. Zapewniam Was o modlitwie i również proszę